fbpx

Girişimci, Doğrudan Satış, Teknoloji, Yaşamdan Kesitler ve LR Health & Beauty

Doğrudan Satış Nedir?

Doğrudan Satış, bir ürünü insanlar ile birebir ilişki kurarak onların kendi evlerinde ya da ofislerinde satmak demektir. Doğrudan Pazarlama, Çok Katmanlı Pazarlama (Multi Level Marketing, MLM), Network Pazarlama olarak da bilinir.

Şimdi neden böyle bir yazıya başlama gereği duydum. Bana göre doğrudan satış girişimcilerin çok sıklıkla kullandığı bir pazarlama yöntemidir. Nedeniyse aslında adında saklı.”Doğrudan”. Evet doğrudan diyor adında. “Bu ne demektir?” sorusuna yanıt vermeden önce günümüzün en çok yaygın pazarlama yöntemine bakmak gerek.

Bir ürününüz var elinde, üretici sizsiniz ve ürünlerinizi satmanız lazım. Bu durumda ne yaparız? Ürünümüzün cinsine göre yapacaklarımız değişmekle birlikte, diyelim ki çok tüketilen ürün gruplarında yer alsın. İlk başta kendimize bu ürünü toplu olarak almak isteyecek şirketler bulmamız gerek. Çünkü üretici biziz, bizim fabrikamız tek tek satmayla fabrika olmaya devam edemez. Kendimize gayet güzel miktarlarda toplu alımlar yapan firmalar bulduk. Peki sonra?

Ürünümüz bir sonraki aşamada bu toptancılardan perakendecilere gidecek. Toptancı firma bizden gayet yüklü miktarda ürünü satın aldı. Kendi kar payını koydu şimdi de ürünleri daha küçük miktarlarda perakendecilere sattı. Ya sonra?

Artık ürünümüz perakendecinin raflarında yerini aldı. Perakendecide kar yapacak bu üründen, koydu kar marjını, etiketlerini bastırdı. Ve satışa hazır hale getirdi.

Son aşamada artık müşteri gelir yani son kullanıcı bu ürünü satın alır. Fark ettiniz mi aradaki el değiştirmeleri? Bir yerden bir yere taşındı ürünümüz ve bu işi yaparken de nakliyeciler kazandı. Ve birde bu ürünün reklamı da bize ait. Televizyonlarda, radyolarda, gazete ve dergilerde reklamlar verdik. Her biri üretimden sonra ürünümüzün satış fiyatını katladı da katladı. Sonuç olarak tüketici olarak 1 liraya mal olan ürünü 7 liraya aldık.

Doğrudan Satış: Üreticinin Tüketici ile aracısız ve masrafsız buluşmasıdır.

Bunlar bir yerden bulduğum şeyler değil. Bu klasik pazarlama şeklidir. Tecrübeden biliyorum; aile şirketimizde doğal taş sektöründe hem üretim yapıp hemde bu ürünlerin pazarlamasını yaptım ve ayrıca monte hizmetleri de sundum. Maliyetler insanın kafasını acayip yoruyor ve sonunda diyorsun ki benim kazancım bu mu? Evet bu, hiç şaşırmamak gerek. Seninle birlikte aynı işi yapanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Rekabet ortamı kar marjını neredeyse maliyetine kadar düşürdü. Bunun sağladığı tek şey ertesi gün işine keyifsiz, geri adımlar atarcasına gitmek.
İşte böyle bir işin içindeyken ki halen içindeyim bu işin, insan ha deyince işini gücünü bırakamıyor, doğrudan satış şirketlerinden LR Health & Beauty ile tanıştık eşimle. LR hakkında çok konuşacağım zamanla, şimdilik diyelim ki LR’ın pazarlama planı ile başlayıp internette çeşitli araştırmalar yaparak Doğrudan Satış hakkında öğrenmem gereken temel şeyleri öğrendim. Konumuza geri dönecek olursak, dediğim gibi Doğrudan Satış üreticiyi tüketici ile masrafsız buluşturuyor. Bunu da şu şekilde yapıyor: aradaki tüm kalabalığı kaldırarak.

Daha derinlemesine açıklamadan önce şu örneği vermek istiyorum. Teknolojinin gelişmesi ile bankacılık sistemleri de bu gelişmeye ayak uydurdu. Bilenler bilir, sadece internet bankacılığı hizmeti veren bankaları. Bu sistemde şube ve çalışan olmadığı için tüm ödemeleriniz, havale ve EFT’leriniz ücretsiz olarak yapılmaktadır. Hal böyle olunca şube masrafı (kirası elektriği suyu çalışanı) yok, doğal olarak sana yansıyan o parası şu parası bu parası da yok. Belki başka bir yazıda bunun hakkında fikirlerimi söyleyebilirim. Aynı bu örnekte olduğu gibi Doğrudan Satış yöntemi ile pazarlama yapan şirketler, aradaki tüm maliyet artıcı etmenleri kaldırıp, tüketiciye ürününü kendisi satıyor. Peki ya reklam diyeceksiniz?

Siz hiç memnun kaldığınız bir ürünü hizmeti bir arkadaşınıza akrabanıza tavsiye etmediniz mi? Evet, kesinlikle ettiniz. Benim işimin pazarlanması hemen hemen tavsiye ve bitirdiğim projelerdeki kendini gösteren işçiliğimdir. Gelen müşteri derki “Beni falanca kişi gönderdi, sizi önerdi”, işte reklamın en güzeli budur! Doğrudan Satış’ta kullandığınız ürünleri tavsiye ediyor ve bunu yaptığınız içinde para kazanıyorsunuz (Para kazanma konusuna ayrı bir yazıda değinmek istiyorum).

Bu ilk yazımda sizlere Doğrudan Satış nedir, bir tanımlama ve açıklama yapmak istedim. Dediğim gibi ilk yazım, hatalarım kusurlarım muhakkak vardır, affola. Kendimi geliştirip, hem hayatımdan hemde özellikle Doğrudan Satış sektörüyle ilgili güzel yazılar yazma niyetindeyim. Doğrudan satış ile ilgili daha bir çok yazı yazmayı düşünüyorum. Umarım beğenirsiniz. Teşekkürler.

Doğrudan Satış ile ilgili diğer yazılarıma da bir göz atın isterseniz…

Tiens Glukozamin, Kordiseps Ürün Tecrübesi, Diz Ağrısı, Sırt Ağrısı

By |18.11.2020|Categories: Tiens, TIENS Glukozamin İçeren Takviye Edici Gıda, Tiens Kordiseps içeren Takviye Edici Gıda, Ürün Deneyimleri|Tags: , , , , , , , , , , , , |

TİENS GIDA TAKVİYELERİ KESİNLİKLE İLAÇ DEĞİLDİR. BİR HASTALIĞINIZ VEYA [...]

Tiens Spirulina, Çinko, Kordisep Deneyimi, Bronşit

By |18.11.2020|Categories: Tiens, Tiens Çinko ve Yumurta Beyazı içeren Takviye Edici Gıda, Tiens Kordiseps içeren Takviye Edici Gıda, Tiens Spirulina içeren Takviye Edici Gıda, Ürün Deneyimleri|Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , |

TİENS GIDA TAKVİYELERİ KESİNLİKLE İLAÇ DEĞİLDİR. BİR HASTALIĞINIZ VEYA [...]

Tiens Glukozamin İçeren Gıda Takviyesi, Diz Kapağı kaynaklı Ağrıların Tedavisi Kullanıcı Deneyimi

By |17.11.2020|Categories: Tiens, TIENS Glukozamin İçeren Takviye Edici Gıda, Ürün Deneyimleri|Tags: , , , , , , , , , , , |

TİENS GIDA TAKVİYELERİ KESİNLİKLE İLAÇ DEĞİLDİR. BİR HASTALIĞINIZ VEYA [...]

Tiens Airiz Hijyenik Kadın Pedi, Rahim Kisti Tedavisi Kullanıcı Deneyimi

By |17.11.2020|Categories: Airiz Hijyenik Kadın Pedi, Tiens, Ürün Deneyimleri|Tags: , , , , , , , , , , , , , , |

TİENS GIDA TAKVİYELERİ KESİNLİKLE İLAÇ DEĞİLDİR. BİR HASTALIĞINIZ VEYA TIBBİ [...]

 2,744 total views,  1 views today

Go to Top