Spirulina bir yosun türüdür. Mavi ve yeşil alglerden oluşur ve mikroskobik bir türdür. 1500’lü yıllarda yaşayan Orta Amerika halkı olan Aztekler tarafından beslenmede kullanılmıştır.

1974  yılında Spirulina  Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Konferansında geleceğin en önemli gıdası olarak beyan edilmiş ve “süper yiyecek” olarak adlandırılmıştır

1980’lerin sonunda ve 90’ların başında, NASA ve Avrupa Uzay Kuruluşu  uzun süreli görevleri sırasında spirulina’ yı astronotların beslenme programına dahil etmiştir.

1986 yılında spirulina Çernobil faciasının ardından radyasyon tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır .

Dünya Sağlık Örgütü(WHO) spirulinayı sağlık açısından en yararlı yiyecek seçmiştir.

Spirulina basit bir su yosunu görüntüsünde olmasına rağmen doğanın en zengin biyolojik değerde bitkisel proteine sahip besindir. %65 protein içerir ki bu rakam en yakın rakibi olan soya fasulyesinin yaklaşık 2 katıdır. Dünyanın en zengin organik demir oranına sahip olan spirulina ıspanaktan 58, dana ciğerinden 28 kat daha fazla demir içerir. B-12 vitamini yönünden doğada en zengin bitkidir. Dana ciğerine göre 2-6 kat fazla B-12 vitamin içerir.

Antioksidan yönünden de zengin bir bitki olan spurilina, çinko, magnezyum ve bakır gibi mineraller ile aminoasitlerden methionine ve süper antioksidan olan beta karoten, E vitamini, vitamin B-1, B-5 ve B-6 ayrıca selenyum içerir.

E vitamini yönünden zengin yapıya sahip olan spirulina buğdaydan 3 kat daha fazla E vitamini sahibidir. Ayrıca Gamma Linoleik Asit (GLA) bakımından zengin olarak bilinen çuha çiçeğinden 3 kat daha fazla GLA içerir. GLA yağ birikintilerinin çözülmesini sağladığı için kalp rahatsızlıklarının önlenmesinde rol oynar ve kötü kolestrolü düşürür.

Sütten daha fazla kalsiyum içerir. Bilindiği gibi kalsiyum kemikler ve nöral iletim için gereklidir.

Ayrıca ABD Ulusal Kanser Enstitüsü (NCI) spirulina’daki sulfolipitlerin HIV (AIDS) e karşı dikkat çekici ölçüde aktif olduklarını, düzenli dozlarda alınmasının anti-viral faaliyetleri hızlandırdığını, bağışıklık sistemini teşvik ettiğini, böbrek toksisitesini ve radyasyon kaynaklı hastalıkların şiddetini azalttığını belirlemiştir.

Rahatlıkla sindirilebilen Spirulina, gastrit, ülser gibi mide rahatsızlıklarında destek tedavi olarak öneriliyor. Mide ameliyatları sonrası hastalara ilk besin olarak Spirulina verilmesi halinde ameliyat komplikasyonlarının en aza indirgendiği de belirlenmiş. Spirulina ilaç olmadığı için kullanımda bir üst sınır yok, çünkü o bir besin maddesi, istediğin kadar tüketebiliyorsun.

Yosun, bazı zehirlenmelerde de etkili. Özellikle radyasyon düzeyini düşürücü etkisi, bilim adamlarına cazip geliyor. Çernobil kazası sonucu yüksek radyasyon almış çocuklar üzerinde yapılan deneylerde başarılı sonuçlar elde edilmiş. Bu yosunla beslenen çocuklarda radyasyonun diğerlerinden daha çok düştüğü saptanmış.

Yosun, krem, maske, sabun, şampuan ve cilt renklendirici ürünlerde kullanılabiliyor. Araştırmalar, yosunun cilt metabolizmasını desteklediğini ve keratin oluşumunu önlediğini gösteriyor. Cilt yanıklarında da tedavi edici etkiye sahip.

Spirulina düzenli kullanıldığında ağız ve vücut kokularını da yok ediyor.

Bunun yanı sıra kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik ediyor. Bu nedenle kansızlık sorunu olanlar için de muhteşem bir kaynak spirulina. Ayrıca yine içinde bulunan alfalinolenik asit sayesinde kolestrolün seviyesini düzenlemek, kan basıncını ayarlamak, hücre yenilenmesini sağlamak ve dinamizm kazandırmak gibi görevleri de başarıyla yerine getiriyor.

Kullanım Alanı Sabah Öğle Akşam Aç / Tok Adet / Öğün
Kilo Fazlası Olanlar x x x 2-3-4
Kilo Eksiği Olanlar x x x Tok 2-3-4
Formda Kalmak x x 1-2-3
Yorgunluk, Halsizlik x x x 1-2-3
Stres x x x 2-3-4
Çocuklar x x x Tok 1-2
Sporcular x x x 2-3-4
Alerji Durumları x x x 3-4
Kansızlık x x x 2-3-4
Kanser x x x 4-5
Diyabet x x x 4-5
Kolesterol x x 4-5
Vejeteryanlar x x x Aç/Tok 3-4
Peptik Ülser x x x 3-4
Radyasyona Maruz Kalma x x x 3-4
Kronik Hepatit x x x 3-4
Beyaz Kan Hücre Kaybı x x x 3-4
Yaşlılık Hastalıkları x x x 2-3-4

NOT: Tiens ürünleri doğallığıyla bir numaradır. Farklı markaların da spirulinası vardır. Ancak teinsin ürettiği spirulina Çin’de doğal suyu tuzlu bir gölde (yunan eyaletinde yer alan Chengai gölünden) elde edilmektedir. Başka firmaların spirulinaları yapay göllerden elde edilmektedir. Bunu şöyle de anlatabiliriz; gölde beslenen çupra ile denizde doğal ortamında yetişen çupra aynı lezzet, besi değeri ve fiyatta mıdır? Doğal spirulina çok yeşil olmalıdır.

Anekdot-1: Aile Hekimi Dr. Elif ÇAKMAK’ın  2018 Ağustos ayında Ankara Haymana Akademideki konuşmasından;

Spirulina hakkında cognet de 1715 çalışma var. Dünya sağlık örgütü tarafından en mükemmel besin seçildi. Protein içeriği çok yoğun. Günde 4 kapsül aldığında başka hiçbir şey yemenize gerek kalmaz. Öyle mükemmel bir üründür. Bütün vitamin ve mineraller içerisinde var. Mavi yeşil alglerdir spirulina. Aslında bir probiyotiktir. Son dönemde hayatımıza giren probiyotikler tıp dünyasında çok konuşulur oldu. Probiyotikler  ülseratif kolitden, romataid artiride, ms hastalığına kadar hemen her yerde tavsiye edilmeye başlandı. İnce bağırsaklarımızda iyi ve kötü bakteriler var ve bunlar sürekli savaş halindeler. Faydalı bakteriler çoğaldığında bağışıklık sistemimiz güçleniyor, zararlı bakteriler arttığında bağışıklık sistemimiz düşüyor. Tıp dünyası probiyotikleri yapalım mı diye düşünülüyor. Probiyotik kullanıldığında vücutta alkali bir ortam oluşuyor. Alkali bir ortamın oluşması bizim için çok çok kıymetli. Çünkü alkali bir ortamda kanser hücresi yaşayamıyor. Ayrıca kandida da alkali bir ortamda yaşayamıyor. Kandidayı azatlığımız için faydalı bakteriler çoğalıyor ve bağırsakta temizlik sağlanmış oluyor. Spirulina  da ayrıca glutatyon var. Ağır metalleri attıran bi şey. Mesela radyasyon zehirlenmesi yaşıyorsanız ki hepimiz ultraviyole ışınlarına maruz kaldığımız için radyosyanla iç içeyiz. Telefonlar, tabletler, kameralar, baz istasyonları, ütüler vs. ultraviyole zehirlenmesine karşı Spirulina öneriliyor. Spirulina probiyotik olduğu için bağırsağımızdaki iyi bakterileri arttırmak için çok önemli.. tıp dünyasında şöyle bir tartışma var. 3 yaşına kadar ince ve kalın bağırsaktaki bakteriler o kadar önemli ki bunları yok ettiğimizde yerine koymamızı sağlayacak hiçbir şey yok. Örneğin 3 yaşından önce verilen antibiyotiklerle çocuğun bağırsaklarındaki bakterileri öldürüyorsunuz. Bağırsakları ve bağışıklık sistemi ömür boyu zarar görüyor. Bu bağlamda Spirulina önemi çok büyük.

Anekdot-2: Dr. Ümit AKTAŞ da Spirulina diyor;

Ilık su kaynaklarında oluşan bir çeşit mavi-yeşil su yosunu olan Spirulina şelasyon tedavisinde kullandığım ekstrelerin başında gelir. Bu tek hücreli organizmanın civa, arsenik, kurşun gibi vücuttaki zararlı metalleri atmak, hatta sistemi radyoaktif maddelerden arındırmak konusunda haklı bir şöhreti vardır. Hem de kimyasal ajanlarda olduğu gibi vücut fonksiyonları için gerekli olan faydalı metalleri atmadan. Size Spirulina ile ilgili çarpıcı bir çalışmadan bahsetmek istiyorum ki bilim dünyasında da sık sık referans olarak gösterilir. Bangladeş’te içme suyu bol miktarda arsenik içerir. 1990’ların ortalarına kadar ağır arsenik zehirlenme vakaları ölümle sonuçlanıyordu. Ta ki 1995 yılında yapılan bir araştırmayla Spirulina verilen vakaların %83’nün iyileştiği görülünceye kadar.. bu tek hücreli organizmanın uzmanlık alanı sadece ağır metaller değil. Spirulina aynı zamanda değerli bir protein kaynağıdır. İçeriğinde birçok önemli aminoasit, vitamin ve mineral barındırır. Kalp ve damar sağlığını korur, yüksek tansiyona iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirir.. Ve liste uzayıp gidiyor. Herhangi bir yan etkisi olmayan bu şifalı güçten herkesin faydalanmasını tavsiye ediyorum.

!!! Yüze maske olarak da kullanılır. Arındırıp temizler.

Tiens Ürünleri KESİNLİKLE İLAÇ DEĞİLDİR! Tiens şirketi hiçbir şekilde hiçbir hastalık, problem vs. gibi soruna ürünlerinin iyi geldiğini, ilaç olarak kullanıldığını iddia etmez. Ürünlerin faydası içerik maddelerinin etkilerinden dolayı gerçekleşmektedir. Ürünler hakkında duyabileceğiniz, okuyabileceğiniz her türlü fayda, ürün deneyimi, hastalık veya problem tedavisinde iyi geldiği gibi söylemler TAMAMEN KULLANICI DENEYİMİDİR. Ü Eğer bir rahatsızlığınız, hastalığınız, probleminiz varsa TİENS ürünlerini kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

 447 total views,  4 views today