TÜRKİYEDE EĞİTİMLE KAZANÇ’A KARŞI NETWORK MARKETİNG İLE KAZANÇ

Doğrudan Satış sektörü ile Ağ pazarlama işine girdikten sonra ve bu sektörün faydalarını avantajlarını derinlemesine araştırdıktan sonra kendinizi benim gibi derin düşünceler içerisinde buluyorsunuz. İşte o düşüncelerden biride şu oldu benim için: Türkiye’deki eğitim sistemi ile eğitim görerek ortalama kazancınıza karşı Network Marketing yani Ağ Pazarlama, Doğrudan Satış ile kazanabilecekleriniz.  Burada tamamen maddi konuşmak istiyorum, kıyaslamalarımı maddiyat üzerine yapacağım.

Sizde benim gibi 30lu yaşlardaysanız, ülkemizde eğitim sisteminin devamlı değiştiğine devamlı bir daire çizip, yapılan yeniliklerden tekrar eski sisteme veya benzer sistemlere döndüğünü görmüşsünüzdür. Bu durumun öğrenci için yarattığı stresten hiç bahsetmek istemiyorum ki bu stres öğrencinin tüm geleceğini tehdit ediyor.

Şimdi gelin yazımın devamında ülkemizde eğitim görmek ne kadar sürüyor bakalım. Bu bölümü 3 aşamada görmek istiyorum ben. Gelin birlikte inceleyelim.

1. Aşama Zorunlu Eğitim Dönemi

Biliyorsunuz ülkemizde 4+4+4 zorunlu eğitim sistemi uygulanmakta ki bu 4 Yıl ilkokul 4 Yıl Orta okul 4 yıl da Lise olmak üzere toplam 12 yıl sürmektedir. Eğer öğrencinin velisi isterse 1 yıl veya 2 yıl okul öncesi eğitim görmektedir öğrenci.

Gelin tekrar birlikte matematik yapalım.

1 YIL : Okul öncesi eğitim 5 yaşından 6 yaşına kadar sürdü diye varsayalım.

4 YIL : İlkokul eğitimi. Biliyorsunuz ülkemizde 66 aylık olanlar okula başlıyor ki bu da 6,5 yaş demek. Ben buna 7 demek istiyorum, 7 yaşa 4 yıllık ilkokul eğitimini eklediğimizde 11 Yaşında olacak öğrencimiz.

4 YIL : Ortaokul eğitimi. Burada artık 11 yaşında olan öğrencimiz 4 yıl daha eğitim görüp 15 yaşında oluyor.

4 YIL : Lise Eğitimi: Tüm liselerin 4 yıllık olması ile birlikte 15 yaşındaki öğrencimiz bir dört yıl daha eğitim görüp 19 yaşında liseden mezun oluyor.

Bu zorunlu eğitim döneminde eğer opsiyonlu okul öncesi eğitimi de eklersek hesaba Öğrencimiz toplam 13 YIL okudu, öğrendi.

Eğitim Çeşidi Toplam Süresi Bitirince Öğrencinin Yaşı
Okul Öncesi Eğitim 1 Yıl 7
İlkokul 4 Yıl 11
Ortaokul 4 Yıl 15
Lise 4 Yıl 19
TOPLAM 13 Yıl Eğitim

Peki bu öğrencimiz bu haliyle ne iş yapar ne kazanır eğer bir fikri ve sermayesi yoksa ailesinden gelen ve esnaf olmayı iş kurmayı hedeflemiyor ise çalışacağı maaş asgari ücret seviyesinde seyreder. Eğer bir zanaat öğrenirse usta olursa daha fazlasını elbet kazanabilir ama bu onun 10 yıldan fazla zamanını alır ve 30’lu yaşlara dayanır kazanacağı net geliri aylık ortalama 3.000,00 TL ile 5.000,00 TL arasında değişir.

Esnaf olur kendine iş kurar becerisiyle hizmet ederse de bu maaşın bazen çok çok altında kazanacak ve bazen de çok çok üstünde kazanacak. Tabii iş kurmanın zorluklarını masraflarını amorti edip kazanmaya başladığı zaman…

2. Aşama Üniversite Eğitimi Dönemi

Zaman içinde evrile çevrile dönderile dolaştırıla var olmuş bir öğrenci seçme sınavımız var bizim çok iyi biliyorsunuz. Adlarını saymayacağım çok ismi oldu zamanla. Kısa ve öz olarak şu an iki aşamadan oluşan bu sınava Öğrenci Seçme Sınavı yani ÖSS demek istiyorum eskiden denildiği gibi.

Ne yapmıştı bizim öğrencimiz 13 yıl okudu liseyi bitirdi 19 yaşına girdi. Tüm lise hayatı boyunca üniversiteye gitmek için eğitim gördü ve lise sonda ağırlıklı olarak ÖSSye hazırlandı. Eğer gerçek anlamda çalıştıysa ilk sınavında bir üniversiteye yerleşti. Ki genel itibariyle ikinci kez sınava girip öyle üniversiteye gitmek yaygın bir hal aldı.

Bunun çok çeşitli nedenleri olabilir ama konumuz bunu irdelemek değil. Evet 19 yaşında bir öğrencimiz var ve üniversiteyi kazandı. Diyelim ki  bir yılı yabancı dil hazırlık olan bir bölüm kazandı ve toplam 5 Yıl okuyacak. Ve Yine varsayalım ki derslerini hiç kaybı olmadan geçti ve bölümü uzatmadan mezun oldu ki bu çok iyimser bir yaklaşım. 19 yaşındaki öğrencimi 5 yılın sonunda 24 yaşında üniversiteden mezun oldu. Ve ömrünün 18 yılını eğitimine harcadı. Şimdi ne olacak?

Size Türkiye’de ne olduğunu söyleyeyim; eğer öğrencimiz çok başarılı bir öğrenci değil de sıradan bir öğrenci ise şu senaryonun yaşanması muhtemeldir. Öğrencimiz devlet dairesinde bir işe girebilmek için Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’na hazırlanacak eğer üniversitedeyken bu sınava girip iyi bir puan almadıysa bir yılını bu sınava hazırlanarak geçirecek ve yaş 25 olacak, iyi bir puan aldığını varsayıp istediği daireye memur olarak atandığında ise yine ortalama 3.000,00 TL ile 5.000,00 TL arasında değişen bir maaşla çalışacak. Daha yüksek mevkilere gelince 5.000,00 TL ile 7.000,00 TL arasında değişen bir geliri olacak. Ve Yaş 30’larda olacak.

Bir diğer çalışacağı yer ise Özel Sektör. Ve inanın bana özel sektörde çok iyi paralara çalışan mezunlar gerçekten yetenekli ve başarılı insanlardır. Eğer sizde yetenekliyseniz ve kendinizi devamlı geliştirmekten vazgeçmeyen biriyseniz Özel Sektörde maksimum seviyede aylık geliri elde edebilmek için basamakların en altından başlayıp zirveye doğru tırnaklarınızla kazıyarak çıktığınızda en iyi ihtimal ile 10-15 yıllık bir süreç geçecek ve ortalama 2 bin ₺ lik bir maaştan 15-20 binlik bir maaşa ulaşmış olacaksınız. Ve öğrencimizin yaşı 35-40 civarında olacak.

3. Aşama Akademik Eğitim ve Kariyer Dönemi

Senaryomuza üniversiteden mezun olduğu zamandan devam edelim bizim bu öğrencinin. Yaş 24 ve yüksek lisans için sınavları ilk yılında kazandığını varsayalım yine.

2 YIL Yüksek Lisans. Yaşımız 26.

Yine sınavlar ve doktora.

4 YIL Doktora. Yaşımız 30.

Ardından yine ve yine türlü türlü sınavlar ve engeller. Profesörlük.

5 YIL Profesörlük. Yaşımız 35. ve Eğitimle harcanan 29 yıl. Deki 30!!

Bu kariyerin zirvesine gelip en yüksek kazanan akademisyen olana kadar 10 yılınız daha gidecek. Yaşımız 45 ve geliriniz 15-20 bin civarında. 35inizde 5bin civarındaydı.

Şimdi konuyu toparlayalım isterseniz, Öğrencimiz;

Lise Mezunu olarak para kazanmaya başladı ve 30larında maksimum ortalama 5 bin TL’lik gelirlere ulaştı.

Üniversite Mezunu olarak Devlet Dairesinde 30larında maksimum ortalama 7 bin TL’lik gelirlere ulaştı.

Özel Sektörde  35-40larında maksimum ortalama 15-20 bin TL’lik gelirlere ulaştı.

Akademisyen olarak 40-50 yaşlarında maksimum 25-20 bin TL’lik gelirlere ulaştı.

Network Marketing ile ne kazanırsınız?

Bunlar hep sıradan ortalama insanlara göre ortalamalardır ve benim görüşümdür. Sizde biraz kafa yorarsanız bu rakamlarda olacak araştırmalarınızda.

Peki neden böyle bir analiz yaptım. Düşüncelerim beni Network Marketing ile daha fazla kazananların nasıl ve ne kadar sürede kazandığını araştırmaya itti.

Ve gördüm ki bu işi yapan insanlar hiçbir din dil eğitim cinsiyet yaş (T.C. Yasaları gereği network marketing işi yapabilmek için gereken yaş 18dir.) ayrımı olmaksızın tamamen kendi belirledikleri zaman diliminde çalışarak ve ömürlerinin 30 yılını değil belki 3 belki 5 yılını aynı normal bir mesaideymiş gibi çalışarak belki de 1 yılda 30 binler 40binler kazanabiliyorlar. Şimdi size soruyorum Üniversite mezunu işsizlerimizin sayısı kaç bu ülkede? Lise Mezunu işsizlerin sayısı? Genel itibariyle işsizlerin sayısı? Siz yapın matematiği zor değil.

Yanlış anlaşılmasın söylemek istediğim, eğitim şarttır hiç okuyan ile okumayan bir olur mu? Bilen ile bilmeyen? Evlatlarımızı sonuna kadar okutmalıyız sistem ne olursa olsun onların eğitimine elimizden geldiğince katkımızı her daim sağlamalıyız.

Benim anlatmak istediğim Network Marketing sektörünün o kadar yıl ömrümü harcayacağıma bu işe aynı sabah 8 akşam 5 gibi bir memur edasıyla mesai harcarsak neler neler kazanabileceğimiz. Nerden mi biliyorum ? Ben bir LR Health & Beauty Bağımsız İş Ortağıyım ve üzerimde bulunan liderlerimin kazançlarını biliyorum. Kendilerinin dillerinden anlattıkları hikayeleri biliyorum dinledim. Nilay Gülertan Platin Organizasyon Liderim LR iş ortağı oldu olalı bu 43 ay geçti. 25 ayda Platin organizasyon Lideri seviyesine ulaştı. Ki bu unvan LR ‘da ortalama 50-70 Bin liralık aylık kazanç demek. Kendisiyle sohbetlerimizde bu 25 ayda gelen bir unvan değil, daha önce network marketing ile çalıştığı 3 yıl ile birlikte toplam 5 yıldan fazladır süren bir emeğin meyvesi şeklinde niteliyor. Düşünün 5 Yılda bir memurun günlük mesaisinin yarısı oranında mesai yaparak, gerçek bir iş gibi algılayıp satışlardan aldığı %40 kar marjının haricinde sadece LR şirketinden aylık aldığı prim en az ortalama 40.000,00 TL civarında bir ödül. Beyninizi yakan bir rakam değil mi? Ama Çok Mümkün. LR’da mümkün. Size bu işi daha iyi anlatmamı istiyorsanız hemen whatsapp’dan bana mesaj bırakın bende sizinle irtibata geçeyim. Belki kim bilir aynı şehirde veya yakın oluruz çayınızı içmeye gelirim… Başka bir yazımda görüşmek üzere. Eğitime devam, kendimizi geliştirmeye devam, Rabbimizin bize verdiği aklı kullanarak rızkımızı kazanmaya devam!

 1,017 total views,  2 views today