Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere vücudumuz için çok önemli bir konu olan Asit Baz Dengesi hakkında bilgilendirmede bulunmaya çalışacağım. Umarım faydalı olur.

Asit Baz Dengesi Ne Demektir?

Asit-Baz dengesi, vücuttaki asitlerin ve bazların uygun metabolizmayı sağlayan dengeli bir çalışmasıdır.
Bu çalışma, bir orkestra şefi gibi nefesimizi, dolaşım ve boşaltım sistemlerimizi, sindirimimizi, bağışıklık sistemimizi, hormonlarımızı ve birçok diğer vücut sistemimizi düzenler.

Neredeyse tüm biyolojik süreçler sadece belirli bir pH değerine ulaştığında doğru bir şekilde ilerler.
Bu asit baz dengesi çok fazla eksilirse; uyuma problemleri, yorgunluk ve ağrı gibi günlük kronik sorunlara yol açar.

Kronik aşırı asitlenmenin muhtemel nedenleri:

Kronik bağırsak fermantasyonu veya metabolizma hastalıkları (örneğin; şeker hastalığı), böbrek
yetmezliği, kalp yetmezliği, zehirlenmeler, aşırı fiziksel zorlamalar, bacaklardaki ve beyindeki kan dolaşım bozukları gibi sorunlar vücudunuzda fazla miktarda asit oluşturabilir.

Fazla asit üretimi dış etkenler aracılığı ile de oluşur. Az sıvı tüketimi, aşırı protein alımı, hazır işlenmiş gıda ve yetersiz taze besin tüketimi veya yemeklerin yanlış şekilde pişirilmesi baz eksikliğine neden olabilir.

Aşırı Asitlenmenin Belirtileri Nelerdir?

Artan asit yüklenmesinin belirtileri tüm organ sistemlerinde bulunabilir. Buna dolaşım ve iskelet sistemi de dahildir.
Kronik aşırı asitlenme örneğin; yaşa bağlı uyuşukluk veya kronik kas problemleri ile kendini gösterebilir. Burada önemli olan uygun beslenme ile vücudu desteklemektir. Bu takviye olmazsa hücreler yeterli oksijen sahip olamaz; cilt gri ve yorgun bir görünüm alır. Böylece cildin yaşlanma süreci hızlanır.

Evrende herşeyin bir denge üzerine kurulduğunu düşünecek olursak, bizi bu şekilde ince ve hassas dengeler üzerine yaratan Rabbim, bu dengeyi sağlamak için biz yani bu vücudun emanetçilerini görevlendirdi. Sağlığımıza dikkat edelim.

Asit Baz Dengesinin sağlanmasında uzun süredir kullandığım bir LR ürünü gıda takviyesi de bulunmakta. Yazının kapağının arka planında yeni ambalajı ile görünmekte olan PROBALANCE.

Bu LR ürünün ürün bilgisini ve içeriğini “Probalance nedir? Ne işe yarar?” başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

 1,268 total views,  1 views today