LR ürünlerinin ALOE VIA ürün grubunun Özel Bakım serisi ürünlerinden birinde bulunan ve Aloe Vera Propolisli Krem ürününe de adını verdiği Propolis içerik maddesi nedir? Nerden ve nasıl üretilir sorularına bu yazımdan ulaşabilirsiniz. Unutmayın isterseniz sizde internette arama yaparak birçok sonuca ulaşabilirsiniz, ben sitemde tanıttığım ürünlerin içerik maddelerine de yer vermek istediğim için kısa bir yazı oluşturmak istedim. Buyrun okuyalım

Propolis Nedir?

Vikipedi tanımına göre; Propolis, arıların bitkilerden ürettiği ve kovan içi temizlikte ve kovanın yalıtımında kullandıkları bir maddedir. Rengi, elde edildiği bitkisel kaynağa göre farklılık gösterebilir olmakla birlikte genellikle koyu kahverengidir.

propolis-nedir

Propolis ‘in Arılar tarafından Kullanım amacı

Yüzyıllar boyunca atıcılar propolisin amacının arı kolonisini yağmur veya soğuk hava akımları gibi dış etmenlerden korumak için kovanı mühürlemek olduğunu düşündü. Fakat 20. yüzyıldaki araştırmalar gösteriyor ki arıların sadece hayatta kalmalarının yanı sıra dünyanın tüm ılıman bölgelerinde kovanlarındaki artan havalandırma sayesinde arıların irileşmesini de sağlıyor.

Propolisin özellikleri şunları içerebilir;

  1. Yapısal stabiliteyi güçlendirmek ve kovana ısı yalıtımı sağlamak
  2. Titreşimi azaltmak
  3. Mevcut girişi tek bir boğulma noktası olarak daraltarak kovanı daha savunabilir hale getirmek
  4. Kovandaki delikleri kapatarak kovanı daha savunabilir hale getirmek ki acil durum yamaları için kovanda her zaman yedek propolis bulundurulur.
  5. Kovana hastalıkların ve parazitlerin girmesini engeller ve bakteri ile mantarların kovanda yaşayabilme ihtimalini kaldırır.
  6. Kovanda kokuşmayı engeller. Arılar genelde kovandaki atıkları kovanın dışına taşırlar fakat bazı durumlarda küçük bir fare veya kertenkele kovana girer ve orada ölürse, taşınamayacak bu ağırlığa karşı propolis kullanılarak kokuşmayı önlerler. Bu sayede ölü hayvanı mumyalaştırarak kokusuz ve zararsız hale getirirler.

Geleneksel İlaçlarda ve araştırmalarda Propolis kullanımı

Propolis geleneksel tıpta ilaç olarak kullanıldı ve kullanılmaya devam etmekte. Amerikan Sağlık Enstitüsü propolisi soğuk algınlığı, genital herpes ve ağız/çene cerrahisi sonrasında oluşan ağrılarda “muhtemelen etkili” grubunda sınıflamaktadır. Propolis öksürük ve boğaz iritasyonunda da kullanılmaktadır.

Propolis ayrıca keman viola çello ve bass gibi bazı telli çalgılarda da kullanılmaktadır.

Bazı sakız üreticileri Propolisli sakız üretmektedir.

Otomobil endüstrisinde arama cilası olarakda kullanılmaktadır.

Not: Bilgileri vikipedi.com ve wikipedia.com’dan derlenmiştir.

 925 total views,  1 views today