Sodyum hakkında Vikipedi’deki tanım şöyle der: Sodyum periyodik cetvelde Na simgesi ile gösterilen ve atom numarası 11 olan element. Sodyum yumuşak ve kaygan bir metal olup alkali metaller grubuna aittir. Doğal bileşiklerin içinde bol miktarda bulunur.

Sodyum yaşam için elzem minerallerden biridir. Vücuda daha çok sofra tuzu ve tuzlu gıdalar şeklinde alınır. Normal diyetle günde 3-7 gram arasında sodyum (7.5-18 gram sofra tuzu) alınmaktadır.

Sodyum  ne  işe  yarar?

Vücuttaki sıvı ve asit-baz  dengesini sağlar. Kas kasılması ve sinir uyarılarının taşınması için de gereklidir.

Yetersiz  alındığında  ne  olur?

Aşırı terleme durumunda yeterince tuz alınmazsa veya uzun süreli kusma ve ishal gibi rahatsızlıklar varsa vücutta sodyum yetersizliği görülebilir. Bu durumdaki belirtiler kas krampları, bulantı, kusma, baş dönmesi ve zihin bulanıklığıdır. Aşırı yetersizlik şok ve koma ile sonuçlanabilir. Beslenmede genelde tuz tüketimi fazla olduğundan sodyum yetersizliği pek görülmemektedir.

Aşırı  alındığında  ne  olur?

Fazla sodyum tüketimi kan basıncını artıracağından hipertansiyona sebep olabilir.  Bu durumda sofra tuzunun kullanımının azaltılması ya da hiç kulanılmaması gerekmektedir.

Sodyum  hangi  besinlerde  bulunur?

Tuzlu kuruyemişler, zeytin, turşu, sarmalık yaprak gibi tüm salamura besinler, tuzlanmış balık, kabartma tozu, karbonat, tuzlanmış tereyağı, peynir, salam ve sosis gibi et ürünleri, et suyu tabletleri, soya sosu gibi soslar ve kolalı içecekler bol miktarda sodyum içermektedir.

 1,277 total views,  1 views today